Dlaczego oczyszczacze powietrza potrzebują filtrów i jak wybrać ten właściwy

Prawdopodobnie wiesz, że oczyszczacze powietrza wychwytują kurz i cząsteczki w powietrzu. Ale możesz nie wiedzieć, że te pułapki potrzebują filtrów, aby działać prawidłowo. Dlaczego? Ponieważ te filtry ponownie usuwają uwięzione cząsteczki, aby przedłużyć ich żywotność. Proces czyszczenia jest łatwiejszy w przypadku niektórych modeli dzięki filtrom samoczyszczącym, ale jest to przydatna funkcja we wszystkich z nich. Niestety, istnieje mnóstwo różnych typów filtrów i producenci wykorzystują to, by zmylić konsumentów wymyślnymi nazwami, takimi jak "nanorurka węglowa" czy filtr "jonowymienny". Nie wszystkie z nich są jednak przydatne w oczyszczaczu powietrza. W tym artykule wyjaśnimy, jakiego typu filtra potrzebuje Twój oczyszczacz, jak działa i dlaczego jest ważny dla Twojego urządzenia.

Co to jest filtr oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacze powietrza wykorzystują filtry do wychwytywania cząsteczek, alergenów i zapachów w powietrzu. Są to zasadniczo porowate materiały, które zatrzymują małe cząsteczki poprzez fizyczną adsorpcję (przyciąganie do powierzchni), uderzenie (uwięzienie wewnątrz) i ładunki elektrostatyczne. Niektóre filtry są wielokrotnego użytku, a inne są przeznaczone do jednorazowego użycia. Niektórzy producenci sprzedają hybrydę obu typów. Główne typy to filtry HEPA, z węglem aktywnym, UV i elektroniczne. Filtry HEPA i z węglem aktywnym są wielokrotnego użytku, natomiast filtry UV i elektroniczne należy wymienić po 6-12 miesiącach użytkowania. Filtry HEPA, z węglem aktywnym i UV są stosowane w oczyszczaczach powietrza w pomieszczeniach, aby zredukować alergeny, zapachy i inne zanieczyszczenia w powietrzu. Można je również znaleźć w klimatyzatorach, nawilżaczach i innych urządzeniach. Elektroniczne oczyszczacze powietrza wykorzystują połączenie filtracji, lamp UV i jonizacji do wychwytywania zanieczyszczeń i nieczystości w powietrzu.

Filtr HEPA

HEPA to skrót od "high-efficiency particulate air" filter, i jest to złoty standard w oczyszczaczach powietrza. Filtry HEPA są zaprojektowane tak, aby zatrzymywać cząsteczki o wielkości nawet 0,3 mikrona. Możesz również zobaczyć to jako "filtr typu HEPA" lub "filtr podobny do HEPA". Filtry HEPA są wykonane z tkanego materiału, który jest impregnowany środkami chemicznymi, takimi jak zeolit, węgiel aktywny lub żel krzemionkowy. Często są one stosowane w połączeniu z innym filtrem. Ich porowata struktura pozwala na łatwy przepływ powietrza. Dzięki temu filtry HEPA nie muszą być wymieniane tak często jak inne typy. Filtry HEPA znajdziesz prawdopodobnie w oczyszczaczach powietrza o bardzo dużej mocy oczyszczania, takich jak te używane w domach alergików. Są one również często spotykane w urządzeniach o wysokim współczynniku CADR (Clean Air Delivery Rate), który jest branżowym standardem pomiaru skuteczności oczyszczacza.